× بستن تبلیغات

0
30
ژانویه

پاورپوینت چیست

پاورپوینت چیست و چگونه از آن استفاده کنیم

پاورپوینت یکی از برنامه های مجموعه نرم افزاری مایکروسافت آفیس هست که به ما این امکان رو میده در سخنرانی ها و ارائه مطلب هایی  که داریم بعنوان یک ابزار کمکی بتونیم سخنرانی اثر بخش تر و بهتری داشته باشیم.

پاورپوینت یک ابزار برای ساخت اسلایدهای حرفه ای است که به ما اجازه میده تا بتونیم از فرمت های مختلف اطلاعات مثل: متن، صوت، فیلم،  عکس و یا افکت های تصویری برای ساخت اسلایدها ازش بهره ببریم.

پاورپوینت

نسخه های مختلف از پاورپوینت وجود داره که همواره شرکت مایکروسافت آفیس تلاش کرده در نسخه های جدیدی که ارائه میده، امکانات بیشتری به این نرم افزار اضافه کنه و از طرفی هم کار کردن با این نرم افزار رو برای ما آسون تر (به قول خارجیا User Friendlyy ) کنه.

اشتباهات رایج در ساخت اسلاید پاورپوینت

متاسفانه بیشتر افراد هدف اصلی استفاده از پاورپوینت رو که تأثیر گذاری بیشتر روی مخاطب هست رو فراموش می کنند و از این ابزار طوری استفاده می کنند که اثر معکس به همراه داره.

در زیر به اشتباهات رایجی که خیلی از سخنران ها انجام می دهند اشاره می کنم:

نوشتن متن سخنرانی در اسلاید پاورپوینت

مثلا خیلی از سخنرانان رو دیدم که متن کامل سخنرانیشون رو در یک صفحه اسلاید نوشته اند و سخنرانی خودشون رو از روی اسلاید روخوانی می کنند 

سخنران با این کار به مخاطب میگه که من برای سخنرانی ام وقت نذاشتم یا اینکه من اصلا سخنرانی بلد نیستم انجام بدم.


پشت کردن به مخاطب در هنگام خواندن اسلاید پاورپوینت

از طرفی هم برخی از این افراد وقتی می خواهند متنی که روی اسلاید پاورپوینت نوشته اند بخوانند پشت به مخاطب می کنند که اصلا حرکت جالبی نیست و با این کار ی جورایی به مخاطب بی احترامی می کنند و همینطور شخصیت خودشون رو بعنوان یک سخنران زیر سوال می برند.


استفاده از فونت های ناخوانا

استفاده از فونت ناخوانا هم در اسلاید های پاورپوینت باعث میشه که مخاطب سردرگم بشه و حواسش از روی صحبت های ما به کشف و رمزگشایی برای خواندن متن در روی پرده نمایش باشه.

پاورپوینت


 


استفاده کردن از تصاویر بی کیفیت

اشتباه رایج بعدی که دیدم خیلی از افراد این کار رو می کنند این است که:

تصاویری که در اسلاید های پاورپوینت استفاده می کنند اصلا وضوح و کیفیت خوبی نداره.

قطعا اسلایدی که حاوی تصاویر با کیفیت هست می تونه بیان کننده این باشه که سخنران روی طراحی سخنرانی خودش وقت گذاشته و تلاشش رو کرده که سخنرانی خودش رو به بهترین نحو ارائه کنه.


منبع: سایت آموزش سخنرانی ، سخنوری ، فن بیان و ارتباط موثر

برگرفته از نوشته: پاورپوینت چیست و اشتباهات رایج در طراحی اسلاید پاورپوینت

 

Tags: , ,

منتظر نظر شما هستم

× بستن تبلیغات