× بستن تبلیغات

0
15
نوامبر

چگونه متن سخنرانی را فراموش نکنیم

چگونه متن سخنرانی را فراموش نکنیم ؟

چگونه متن سخنرانی را فراموش نکنیم ، این موضوع واقعاً معضلی برای بیشتر سخنرانان، مخصوصاً سخنرانانی که هنوز حرفه ای نشده اند هست.

تا چند سالِ قبل یکی از دغدغه های بزرگِ من برای سخنرانی، فراموش کردنِ متنِ سخنرانی ام بود. می ترسیدم به روی سِن برم و چیزهایی رو که باید بگم فراموش کنم و آبرو ریزی بشه.

البته یکی دو مرتبه هم این موضوع برایم پیش آمد. خیلی ناراحت کننده بود. اما تجربه خوبی بود.

شاید یکی از اصلی ترین دلایلِ نگرانی شما هم برای اجرای یک سخنرانی فراموش کردنِ متن سخنرانی باشه. اما دیگه نگرانِ این موضوع نباشید. در این مقاله ۶ ترفرند کاربردی رو با شما به اشتراک میزارم تا زمانیکه برای اجرای یک سخنرانی آماده می شوید، با اعتماد به نفسِ کامل سخنرانی کنید.

 چگونه متن سخنرانی را فراموش نکنیم

۱) چگونه متن سخنرانی را فراموش نکنیم : روخوانی از متن سخنرانی

یکی از مرسوم ترین روش هایی که در زمانِ اجرای سخنرانی به کار میره روخوانی از متن سخنرانی هست.

روخوانی متن سخنرانی ایرادات و مزایایی دارند که باهم بررسی اش می کنیم.

در رشته مدیریت مبحثی وجود داره که میگه ” بستگی داره به …” (…It depends on) در اینجا هم روخوانی از متن بستگی داره به اینکه ما در کجا و برای چه کسانی درحال سخنرانی هستیم.

مثلاً در یک سخنرانی رسمیِ حقوقیِ بین الملل، قطعاً  ما باید از روی متن سخنرانی ارائه کنیم تا به قولی یک “واو” جابجا نشود، اما در یک سخنرانی عادی میتونیم از یک دست نوشته یا حتی یک کاغذِ یادداشت کوچیک هم استفاده کنیم.

از معایب روخوانی از متن سخنرانی میشه به موارد زیر اشاره کرد:

  • به دلیل اینکه سرمون پایین هست، تُنِ صدامون پایین تر خواهد آمد

  • نمی تونیم با حضار ارتباط چشمی برقرار کنیم

  • ممکنِ خطی که در حالِ خواندنش هستیم گم کنیم و به دردسر بیافتیم

  • اگر تجربه خواندن از روی متن رو نداشته باشیم ممکنِ که نتونیم به درستی حسی رو  به شنونده منتقل کنیم و یا به صورت صحیح متن رو نخونیم

چگونه متن سخنرانی را فراموش نکنیم

از اونجا که هدف از هر سخنرانی جلب توجه مخاطبان و علاقه مندی اونهاست، سخنرانی ما باید ساده و روان، به زبان عامیانه و همه فهم باشه، اگر به این صورت نباشه قطعاً سخنرانی ما خیلی خسته کننده می شه و به هدفی هم که برای سخنرانی خودمون برنامه ریزی کردیم نخواهیم رسید.

جارلیز اف کسترینگ (بانی رشد شرکت جنرال موتورز) میگه:

“آنچه من می خواهم بگویم خیلی مهم تر از آن است که بتواند روی کاغذ بیاید. من ترجیح می دهم مطالب را روی فکر شنونده ها و روی احساس آنها بنویسم. یک برگ کاغذ نمی تواند بین من و آنهایی که می خواهند تحت تأثیر سخنانم قرار بگیرد حایل شود”

روخوانی این حس رو به مخاطب میده که حرف مال ما نیست.

بنابراین اگر قرار باشه سخنرانی حساس و مهم به همراه جزئیات زیادی ارائه بشه، بهترین گزینه استفاده از متن سخنرانی و روخوانی آن است.

منبع: سایت آموزش سخنرانی و آموزش فن بیان

برگرفته از نوشته: چگونه متن سخنرانی را فراموش نکنیم

Tags: ,

منتظر نظر شما هستم

× بستن تبلیغات